Ideálna teplota vody v bazéne je medzi 28 až 30 ºC. Ako túto teplotu dosiahnuť? Bez ohrievania vody to bude komplikované a okrem naozaj teplých dní skoro nemožné, preto sa poďme pozrieť na ohrev vody v bazéne detailnejšie

Čím ohriať vodu v bazéne?

1. Solárnou plachtou / bublinkovou fóliou

Jedná sa o najlacnejšiu možnosť ohrievania vody v bazéne, kde sa na povrch vody položí solárna plachta bublinkami nadol. Táto plachta zabraňuje chladnutiu vody v bazéne a zároveň ohrieva vodu v bazéne. Teplotné zisky sú nízke a solárna plachta zohreje vodu v bazén len počas slnečných dní a voda nedosiahne ani 30 º Celzia.

Solárna plachta Solárne plachty si kúpite priamo v našom eshope

 

Starostlivosť o bazénovú vodu | Ohrev vody v bazéne

2. Tepelným čerpadlom

Ideálna voľba je ohrievanie vody v bazéne za pomoci tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo odoberá energiu z okolitého prostredia/vzduchu a odovzdáva ju pretekajúcej vode cez výmenník. Výkon tepelného čerpadla je udávaný v kW a jeho efektivita sa udáva v COP. Čím má tepelné čerpadlo viac kW a vyššie COP, tým je výkonnejšie a tým rýchlejšie zohreje vodu v bazéne. Nemá zmysel kupovať lacné, menej výkonné tepelné čerpadlá, nakoľko ich efektivita je tak nízka, že nedokážu vykryť tepelné straty v bazéne a voda nikdy nebude mať požadovanú teplotu.

Ako vypočítať ohrev vody v bazéne? Pozrime sa na to bližšie, ale rozdeľme ohrev na štartovací a na udržiavací.

Štartovací ohrev bude vyžadovať najviac energie, pretože teplota vody sa po napustení pohybuje okolo 20ºC a (alebo aj menej) na požadovaných 30ºC potrebujeme zohriať vodu o 10ºC. Voda na ohriatie 1m3 potrebuje 1,2kWh energie na ohriatie 1 ºC za 1 hodinu

Príklad:
objem vody v bazéne 20m3
teplota vody 20ºC
požadovaná teplota 30ºC
rozdiel 10ºC

Výpočet:
20m3 x 1,2kWh = 24 kWh
24 kWh x 10 ºC = 240 kWh
240 kWh / 24 hodín = 10 kW

Na ohriatie vody v bazéne o objemu 20m3 z teploty 20ºC na požadovaných 30ºC treba 240kWh energie, čo znamená, že ak máme tepelné čerpadlo 10kW, tak vodu ohreje na 30ºC za 24 hodín. Samozrejme, ohrev vody počas noci je menej výkonný, takže ten čas sa ešte predĺži. Ideálny čas ohrevu je počas dňa cca 8 - 10 hodín aktívnej prevádzky tepelného čerpadla.

Udržiavací ohrev je ohrev, ktorý pokryje denné straty zapríčinené chladnutím vody prevažne počas noci. Priemerná energetická strata z 1 m2 vonkajšieho bazéna je 0,15 - 0,2 kW za hodinu. Z toho je viac ako 90% strát z vodnej hladiny. Čím je nižšia vonkajšia teplota vzduchu, tým sú aj straty energie z bazéna vyššie. Na výpočet použijeme priemer čiže 0,17 kW/m2

Príklad:
rozmery bazéna 6 x 3m = plocha 18m2
teplotná strata za hodinu 0,17 kW/m2

Výpočet:
18m2 x 0,17 kW/m2 = 3,06 kW / hodina
24 hodín x 3,06kW = 73,44 kW / deň

Potrebný udržiavací výkon ohrevu bazéna 6 x 3 m je 3,06 kW/za hodinu, čiže za deň potrebujeme do bazéna dodať 73,44kW tepelnej energie na udržanie rovnakej teploty ako predchádzajúci deň.

Pri výbere tepelného čerpadla je dôležité sledovať hodnotu COP, ktorá hovorí o efektivite. Toto číslo sa v závislosti od teploty pohybuje od 4 do 16 (podľa typu tepelného čerpadla). To znamená, že pri COP 10 kompresor odoberá zo siete výkon 1kW a do vykurovania dostávame 10kW tepla.  Tepelné čerpadlo dosahuje najvyššiu účinnosť pri teplotách vzduchu približne od 15 do 25 °C. Pri teplote pod +8 °C majú bežné tepelné čerpadlá malú účinnosť a pri teplote nad +35 °C sa môže zariadenie prehrievať. Hodnoty kW a COP sú preto definované ako rozpätie od - do. Existujú tepelné čerpadlá, ktoré dokážu pracovať aj pri -15 °C, napr. Fairland Inver-X

Tepelné čerpadlo pre bazén s objemom vody 20m3 by malo mať na udržiavanie teploty nasledovný výkon:

prevádzka x výkon tepelného čerpadla = tepelný zisk
8 hodín x 8kW  = 64 kW (menej ako je denná strata, nutná dlhšia prevádzka)
8 hodín x 9kW  = 72 kW (postačuje, nakoľko teplotu bazéna zohrieva aj slnečná energia)
8 hodín x 10kW = 80 kW (ideálna voľba, pri ktorej môžeme skrátiť prevádzku na 7 hodín)
8 hodín x 12kW = 96 kW (postačuje 6 hodín prevádzky tepelného čerpadla)

Ďalším dôležitým faktorom pri ohreve vody je zastrešenie. Pri zastrešenom bazéne sú teplotné zisky vyššie a strata nižšia, čiže prevádzka tepelného čerpadla bude ešte kratšia. Dnešné tepelné čerpadlá dokážu nielen vodu ohriať, ale i chladiť, a tým udržať teplotu vodu v ideálnej hodnote. V našom eshope nájdete veľmi kvalitné a výkonné tepelné čerpadlá.

Starostlivosť o bazénovú vodu | Ohrev vody v bazéne

3. Výmenníkom tepla

Tento spôsob ohrevu vody je vhodnejší pre interiérové bazény, nakoľko si vyžadujú iný externý zdroj teplej vody napríklad z akumulačnej nádrže, elektrického alebo plynového kotla alebo solárneho ohrevu, ktorý by mal byť čo najbližšie k bazénovému výmenníku, ktorý je zvyčajne umiestnený pri bazénovej filtrácií.

Výmenník tepla je zariadenie, v ktorom priebežne dochádza k prenosu tepla z jedného média na druhé. Do výmenníka prúdi teplá voda zo zdroja a vo výmenníku sa teplo odovzdá chladnejšej vody z bazéna.

Výmenníky poznám doskové a rúrkové.

  • Doskové výmenníky majú vyššiu účinnosť ale vyžadujú dokonale čistú vodu, nakoľko nečistoty vo vode by mohli upchať jemné kanáliky doskového výmenníku
  • Rúrkové výmenníky nie sú tak náchylné na čistotu vody a hlavne pri vonkajších bazénoch sú vhodnejšou voľbou
Starostlivosť o bazénovú vodu | Ohrev vody v bazéne

3. Solárnymi panelmi

Tento spôsob ohrevu vody je prakticky zdarma. V čase keď svieti slnko a slnečné lúče dopadajú na solárny panel, zároveň beží filtrácia a voda sa dostáva do panelov, tak nám slnko zdarma zohrieva vodu v bazéne. Ideálne riešenie počas teplých slnečných dní. Mimo týchto dní nám solárne panely nedokážu zohrievať vodu v bazéne.

Plocha solárnych panelov by mala byť cca polovica plochy bazéna. Ak máme bazén o veľkosti 6x3m, tak je plocha bazéna 18m2 tak panely by malo mať plochy cca 9m2.

Teplotné zisky z týchto panelov sú však preukázateľne nízke a teplotu vody vedia v závislosti od počtu slnečných hodín, a okolitej teploty za deň zdvihnúť cca 1 - 2 stupne celzia.

Starostlivosť o bazénovú vodu

Správny výber na ohrev vody v bazéne

Vám zabezpečí, teplú vodu počas celej kúpacej sezóny. Ohrev vody v bazéne je náročná téma s ktorou Vám naši odborníci radi poradia. Stačí sa na nás obrátiť a vyberieme ten najlepší spôsob na ohrev vody v bazéne pre Vás.